A terhes nő számos újszerű jelenséget tapasztal a kilenc hónap alatt. Sorra vesszük a kismamák leggyakoribb panaszait
Ne viselj magas sarkú cipő
Hasi fájdalom A méhet tartó izmok és szalagok megnyúlása okozza. Tanácsunk: Ha vérzés, láz vagy más rendhagyó tünet nem társul hozzá, pihenés segíthet megszabadulni a kellemetlenségektől.
Hátfájás Gyakran előfordul, hiszen a derékra hétről hétre nagyobb teher hárul. Tanácsunk: Ügyelj a helyes testtartásra. Húzd ki magad, vállaidat szorítsd hátra. A hasad ne told ki, térdeid kissé hajlítsd be. Nem jó hosszú ideig ugyanabban a pozitúrában állni. Ha teheted, süppedős ágyon vagy karosszékben foglalj helyet.
A következő gyakorlat is segít: ereszkedj négykézlábra, könyököddel támaszd meg magad és domborítsd a hátad, közben engedd ki a levegőt.
Amennyiben a hátfájás állandósul, légy óvatos. A tünet veszélyeket (vetélés vagy idő előtti szülés) jelezhet. Feltétlenül beszélj orvosoddal.
Mellfeszülés A mellek az eredeti nagyság többszörösét is elérhetik a tejképződés miatt. A folyamat érzékenységet, majd fájdalmat okoz. Tanácsunk: A fájdalmak, illetve a mellek megereszkedésének enyhítése, illetve elkerülése érdekében célszerű melltartót hordani ezekben a hónapokban, éjszaka is.
A kéz zsibbadása Bizsergés, zsibbadás, égő érzés - mintha tűkkel szurkálnák a csuklódat, kézfejed, ujjaidat. A kiváltó ok: a kéz és az ujjak ismétlődő mozgásai (akár a gépíróknál) folytán a szövetek megduzzadnak és nyomást gyakorolnak a csukló középső idegszálára. (Minden ötvenedik terhesnél fordul elő.)
Szerencsére csak ritkán van szükség különleges kezelésre, injekciókúrára vagy műtétre.
Tanácsunk: A tünetek könnyen mérsékelhetők a kéz ismétlődő mozgásának elhagyásával, valamint a sós ételek fogyasztásának csökkentésével. Csuklóvédőt is javasolhat az orvos
Székrekedés Minden harmadik várandós panaszkodik székrekedésről. A szervezetben zajló hormonális változások, a méhmagzat nyomása és a terhesség alatt fogyasztott vitaminok vastartalma okozza.
Tanácsunk: Tehet ellene a kismama, ha sok folyadékot (elsősorban magas rosttartalmú italokat), nyers zöldséget és gyümölcsöt, korpát fogyaszt. Jót tesz a rendszeres testmozgás is. Ha az orvos tiltja, ne vegyél be hashajtót.
Szédülés és ájulás Terhesség idején több oxigéndús vér kerül a méhbe és kevesebb az agyba. Tanácsunk: Ha szédülsz, ülj le, a fejed néhány percig hajtsd előre. Ezáltal több vér áramlik az agyba, és fokozatosan megszűnik a szédülés.
A megelőzés érdekében kerüld a hirtelen felállást, az ágyból való fürge kipattanást. A hirtelen mozdulatok nem adnak elég időt a keringési rendszernek, hogy alkalmazkodjon az új pozícióhoz.
A terhesség későbbi szakaszaiban rendszerint eltűnik a szédülés. Mindenesetre nem árt megemlíteni az orvosnak, aki meggyőződhet arról, hogy nem vérszegénység vagy alacsony vércukorszint idézte-e elő.
Fáradtság A terhesség első harmadára jellemző. Tanácsunk: Egyszerű a gyógymód: próbálj szundikálni néha, korábban feküdj le, kevesebbet vállalj. Szó sincs lustaságról. A megnövekedett súly járul hozzá a fáradtsághoz.
Testedben jelentős hormonális változások zajlanak, idő kell ahhoz, hogy a szervezet alkalmazkodjon a megváltozott viszonyokhoz.
Kívánás és undor A kilenc hónap során megváltozhat bizonyos ételek íze. Sok nő kívánós lesz, avagy megundorodik egyes ételektől, főleg a terhesség korai szakaszában.
Van, aki az addig kedvelt ételnek már a szagára hányingerrel reagál. Vagy éppen savanyúra (uborka) vágyik, bár annak fogyasztását jobb elkerülni, vízvisszatartó hatása miatt. A negyedik hónap táján rendszerint elmúlnak a tünetek.
Többször kell pisilni A terhesség hatodik hónapja körül felfigyelhetsz arra, hogy sokkal gyakrabban keresed föl a mellékhelyiséget. Teljesen normális a dolog, hiszen a növekvő méh nyomja a hólyagot, csökkentve kapacitását.
Tanácsunk: Nincs rá szükség, hogy mérsékeld a folyadékfogyasztást. Épp ellenkezőleg, igyál többet.
Reggeli rosszullét A terhesség 8-9. hetében a női hormonok csúcsteljesítményt produkálnak, ezért mondhatni: a rosszullét, hányás jó jel. Ha viszont fogyás, kiszáradás és sok egyéb is tapasztalható, akkor feltétlenül fel kell keresni az orvost.
Tanácsunk: A reggeli rosszullétek elkerülése érdekében kezdd a napot sima, vaj nélküli péksüteménnyel vagy pirítóssal. Ajánlatos napközben többször keveset enni. A nagyobb ételmennyiségtől több lesz a gyomorsav, és ez bizony nem jó.
A rosszullétekben a stressz is szerepet játszhat. Tanácsunk: Próbálj ellazulni, sétálni, esetleg kérd meg partnered, hogy masszírozzon meg.
Orrvérzés Gyakori tünet. Tanácsunk: Fogd be az orrod 3-5 percre. Ettől általában eláll a vérzés, ha nem, fogd be még néhány percig.
Isiász, ülőidegzsába A terhesség félidejében erős fájdalmat érezhetsz a tomportól a bokáig. A panaszt a megnövekedett méh ülőidegre gyakorolt nyomása okozza. Tanácsunk: Meleg fürdő enyhíthet a kínokon. A fájdalom szülés után általában eltűnik.
Terhességi csíkok Tanácsunk: Dörzsöld be a hasadat kakaóvajjal vagy más krémekkel, hogy puha legyen a bőröd. Persze ne reméld, hogy ezzel megelőzheted a terhességi csíkok megjelenését. Ha édesanyádnak vannak ilyen csíkjai, nagy valószínűséggel neked is lesznek.
Dagadt végtagok A kéz és láb felpuffadását ödémának nevezzük, a szövetekben felszaporodott víz okozza. Tanácsunk: Ajánlatos a sófogyasztás csökkentése, a szoros harisnya és zokni mellőzése.
Ülés közben támaszd fel a lábad. Ha dagad a kezed, ne viselj gyűrűt, szoros karperecet. |