A terhesség és szülés sok ember életére döntően kiható esemény. Egy esetlegesen nem egészségesen született gyerek nem csak magának az újonnan világra jöttnek az életét nehezíti meg, hanem családjáét is. Nyilvánvalónak látszik ezek után, hogy a terhességre fel kell készülni. Sajnos, csak a terhességek fele tervezett és ezeknek a pároknak is csak kis része gondol arra, hogy felkészüljön a terhességre.
A terhességre történő felkészülést lehetőleg az a szülész-nőgyógyász vezesse, aki a terhesgondozást is végezni fogja. Értelemszerűen van különbség első és többedik szülés között, de ezt nem fogom részletezni, remélem kiderül a szövegből.
A genetikai háttér ismerete
Az első lépés: össze kell szedni a családi adatokat, meg kell tudni nincs-e valamilyen öröklődő betegség valamelyik oldalon, ha erre gyanú van, meg kell szerezni az elérhető összes dokumentumot és el kell menni vele egy genetikai tanácsadóhoz. Minden nagyobb kórházban (vagy mellett) működik ilyen.
Itt kiderül, hogy valóban olyan betegségek vannak-e a családban, amelyek örökölhetők, ennek mi a kockázata, vizsgálhatók-e ezek, ha igen hogyan és hol. A hazai genetikai tanácsadás nagyon jól műküdik, szinte minden kérdésre felelet kap az érdeklődő.
A genetikai kérdések tisztázása után a következő kérdés az, hogy a jövendő szülőknek van-e olyan betegségük, mely kihat a "trónörökös" egészségére. Elsősorban anyai betegségek jönnek szóba, apai betegségek, kivéve a fertőző betegségeket, ha nem öröklődő jellegűek nem befolyásolják a terhesség kimenetelét.
A leggyakoribb betegségek
Kövérség: kisebb túlsúlynak általában nincsen jelentősége, komolyabb túlsúly azonban, mivel egyéb betegségekre hajlamosít már jelentősebb kérdés. Itt sem önmagában a kövérség a baj, hanem az ezzel járó betegségek. Mindezek miatt a fogyás kedvezően befolyásolja a terhesség sorsát is. Lehet a kövérség mögött hormonális zavar is, de az a terhesség létrejöttét veszélyezteti ezért erre majd legközelebb térünk ki.
A magas vérnyomás: egyre gyakoribb fiatalok között is, és az egyik legsúlyosabb terhességi betegség. Hatására a magzat fejlődése lelassul a magzat kórosan kicsi (szakszóval retardált) lesz, ami kihat felnőtt korára is. A terhesség előtt a magas vérnyomást kezelni kell, be kell állítani , lehetőleg olyan vérnyomáscsökkentő szereket alkalmazva, melyeket terhesen is használhatunk, ugyanis nem minden vérnyomáscsökkentő szedhető a terhesség alatt.
Természetesen a kezelést majd a terhesség alatt is folytatni kell, állandó ellenőrzés mellett. Számítani kell arra, is hogy az állapot a terhesség elején látszólag javul, de a kezelés ekkor sem hagyható abba, mert később gyors, kiszámíthatatlan romlás következik be, mely a legsúlyosabb esetben nem csak a magzat, de az anya életét is veszélyeztetheti.
Különösen így van ez, ha a magas vérnyomás mögött vesebetegség vagy cukorbetegség esetleg valamilyen trombózis készséggel járó véralvadási betegség áll. Erről az orvosnak fel kell világosítani a jövendő terhest, lehetőleg pontosan elmondani milyen kockázattal jár a terhesség.
Anyai cukorbetegség: esetén a terhesség kimenetelét alapvetően befolyásolja az, hogyan lett az anyai cukorbetegség "beállítva". Ha ugyanis a fogamzás körül magas vércukorértékek vannak (orvosi nyelven hyperglycaemia áll fenn) a magzati fejlődési rendellenességek aránya, ami az egészségeseket kb. 3%-ban fenyegeti, a vércukorértékektől függően 3-6-szor magasabb lehet. Mivel a cukorbetegek esetében gyakoribb a magas vérnyomás, a vesebetegség és szemészeti problémák, ezek kezelése, beállítása is a felkészülés része, és beteg akkor vállalhat terhességet, ha megkapja a sikeres beállítás után a "startjelet".
Értelemszerűen más belgyógyászati vagy egyéb szervi betegség esetén is ki kell kérni specialista véleményét.
Fertőző betegségek
A felkészülés része, hogy meggyőződjünk arról, hogy a magzatot károsító betegségek veszélyeztethetik-e majd a terhességet. Közismerten két ilyen fertőző betegség van: a rubeola és a toxoplasma.
Rubeola ellen 1978 óta oltanak, tehát aki azután született ebben vonatkozásban teljesen nyugodt lehet. Aki előbb született, azok döntő része tudott vagy ismeretlen időben átesett ezen a betegségen, így egy életre védett, magzatát sem veszélyezteti ez a betegség. Aki azonban bizonytalan, az kérheti a vizsgálatot és ha nem védett, lehetőség van védőoltásra.
Toxoplasma betegségen átesett a hazai lakosság nagy része. A betegséget első sorban, az emberrel lévő szoros kapcsolata miatt, macskák ürüléke terjeszti, de más háziállatok is ludasak lehetnek. Kérhető a vizsgálat, de védőoltás nincs, ezért lényegében felesleges ezt kérni. Be kell tartani az alapvető higiénés szabályokat, és reagálni kell minden terhesség alatti hőemelkedéssel járó betegségre is, mert a toxoplasmosis nem súlyos betegség, csak terhességre, a fejlődő magzatra. Ezért ilyen betegség gyanúja alatt majd a terhesség során kell kérni az ellenanyag vizsgálatokat és a betegség felismerése után kell kezelni. A betegség gyógyítható, sajnos ennek ellenére néha okoz magzati betegséget.
Folsav. Az utóbbi években éppen Czeizel Endre munkássága nyomán tudtuk meg, hogy a folsav nevű vitamin hiányának szerepe van bizonyos fejlődési rendellenességek kialakulásban (pl. nyitott gerinc), ezért ma már világszerte javasolják napi 400 ug folsav (és B6 vitamin) bevitelét, legalább egy hónappal a terhesség előtt és a fogamzást követő 2 hónapban. Mivel a fejlődési zavarok szerepet játszanak a spontán vetélések kialakulásában is, a várakozások szerint ez a kezelés csökkenti a korai vetélés kockázatát is és a felkészülés részévé vált. A folsav adagolható a liszthez, sok helyen ezt csinálják, nálunk ez még nem terjedt el, ezért olyan vitaminkészítményeket ajánlunk, melyek tartalmazzák a kellő mennyiségű folsavat.
Aki gondosan elolvasta és átgondolta fentieket, rájöhetett, hogy a felkészülés igen fontos dolog, de egészségesek esetében lényegében egyetlen tennivaló van: egészséges életmód. Ez a legtöbb és a legkevesebb, amit a jövő generációjának érdekében tehetünk.
Forrás: Babázó |