Azok a csecsemők, akiket gyakran megérintenek, simogatnak, jobban fejlődnek. A rendszeres masszírozás egészséges - növeli a baba rugalmasságát, erősíti immunrendszerét, és szorosabbá fűzi kapcsolatát a szülőkkel.
Masszírozás előtt: - Vedd le magadróll a gyűrűket, ékszereket. - Mosd meg jól a kezed. - Körmeid legyenek tiszták és rövidek. - Dörzsöld meg a kezed, hogy elég meleg legyen. - A masszírozást végezd nyugodt körülmények között. - A baba legyen biztonságban a masszázs alatt, ne tudjon legurulni az ágyról vagy az asztalról. - Támaszd meg saját hátad, ha szükséges. - Ügyelj arra, hogy a hátán fekvő csecsemő masszírozás közben ne feszítse meg a hátgerincét. - Ha a baba feje oldalra billenne, támaszd meg egy összetekert törülközővel a nyaka alatt.
Sírásra Ha már semmi sem használt, próbáld a következőt.
- Vedd kézbe a gyereket úgy, hogy hozzáférhess a hátán lévő idegekhez.
- Két ujjaddal finoman tapogasd le a gerincoszlop mindkét oldalát a nyaktól lefelé a gerincoszlop végéig.
- Majd gyöngéden cirógasd, simogassa fejétől a lábáig. Kissé ringathatod, miközben halkan beszélsz hozzá.
Tipp: Ha a baba oltást kapott, három napig ne masszírozd!
Álmatlanságra
- Fektesd a gyereket hanyatt meleg, puha takaróra.
- Mindkét kezeddel fogd meg a vállait, és gyengéden mozgasd őket úgy, hogy ujjaid finoman a hüvelykujjad irányába mozgatod. Ismételd meg lejjebb és lejjebb.
- Ha a törzshöz érsz, tartsd meg szorosan a testet a két keze között.
- Amikor a lábaknál tartasz, játssz kicsit és csiklandozd meg.
Tipp: Fontos! Bármilyen masszázst etetés után legalább fél órával végezz. Hastájékon mindig az óramutató járásával egyező irányban.
Székrekedésre A tápszerrel etetett csecsemők hajlamosabbak a székrekedésre, mint azok, akiket anyatejet kapnak. A hasi masszázs serkenti a bélmozgást.
- Kezd a masszírozást valamivel a jobb csípőcsont felett és fejezd be a bordák alsó részénél. Majd folytasd a hason keresztben, lefelé a test baloldalán a bal csípőcsontig.
Tipp: Keverj cseppnyi levendulaolajat teáskanálnyi édes mandulaolajjal, és dörzsöld be vele a baba hasát. Serkenti a bélműködést.
Kiütésekre Kiütéseket okozhatja étel- vagy egyéb allergia, illatszerekre vagy kémiai anyagokra való érzékenység. Három akupresszúrás pont masszírozásával megszüntethetők a kiütések.
- Ujjhegyeid finoman helyezd azokra az izmokra, amelyek a baba koponyája alatt l -1,5 centire, illetve a gerincoszloptól mindkét irányban l-1,5 centiméterre vannak.
- Helyezd ujjhegyeid a baba hátának alsó részére, a második és harmadik csigolyanyúlvány közé, körülbelül két ujjnyira a gerinctől, derékmagasságban.
- Ujjhegyeddel gyakorolj nyomást a térdkalács alatt 1-1,5 cm-rel a sípcsont külső része felé.
Tipp: Ügyelj arra, hogy a nyomás mindig finom és pontos legyen. Mindig a mutatóujj ujjhegyeivel és a hüvelykujjával végezd, és ne tartson tovább 5 másodpercnél. Fölülről haladj lefelé. Naponta kétszer tegyél a kiütésre körömvirágolajat.
Nehéz légzésre
- Ha a csecsemőnek légzési nehézségei vannak, vagy nem elég mély a légzése, egyik kezed tedd a mellkasára, míg a másikkal masszírozd a test másik részét. A mellkason lévő kéz arra serkenti az agyat, hogy növelje a mellkas térfogatát, azaz a baba lélegezzen nagyobbakat.
|