Áldott állapotban a nők hajlamosak a könnyelműségre, gyakran "kettő helyett esznek". Csakhogy a terhesség első hat hónapjában a szervezetnek nincs szüksége többletkalóriára, az utolsó három hónapban is csak mintegy napi 200 kcal pluszra.
Inkább arra érdemes figyelni, hogy minél többféle egészséges élelmiszert fogyasszon, és amikor csak lehetséges, a gyári készítmények helyett friss élelmiszert válasszon. Minél kevesebb adalékanyag jut a szervezetbe, annál jobb. A fehérjebevitelt ajánlott növelni, napi két kisebb adag sovány hús, hal, tojás, hüvelyes vagy dióféle bőven elég.
A terhesség alatt több kalciumra is szükség van - napi két-három adag tej, sajt, joghurt vagy szójatermékből ez biztosítható. Az áldott állapotban lévő nő D-vitamin szükséglete is emelkedik. A vitamin nagyrésze a napfény által keletkezik, tehát jó több órát a szabadban tölteni. Emellett fogyassz D-vitamin tartalmú élelmiszereket, például zsíros húsú halat és tojást, esetleg vitaminkészítményt is. A terhesség elején az orvos ellenőrzi, hogy a szervezet elegendő vastartalékkal rendelkezik-e. A vasfelszívódás ilyenkor intenzívebb, ezért több vasat tartalmazó élelmiszert tanácsos fogyasztani: vörös húsokat, tojást, hüvelyeseket, dió- és mogyoróféléket. A tea gátolja a vas felszívódását, ezért inkább étkezések között idd. Ami az alkoholt illeti, legjobb, ha az első hónapokban alkoholt egyáltalán nem fogyasztasz, később is legfeljebb étkezéshez egy keveset.
Apróbb kellemetlenségek
A hormonális változások miatt a terhesség első három hónapjában sok nő küzd hányingerrel, hányással. Ez rendszerint reggel lép fel, de sokak egész nap émelyegnek. 12-16 hét után ezek a tünetek enyhülnek.
Érdekes, hogy a terhesség alatt megváltozik az ízérzékelés és a szaglás. Egy addig kellemes illat vagy íz egyszeriben elviselhetetlenné válik, olyannyira, hogy rá sem tudunk nézni.
Gyakori panasz a székrekedés. A hormonok ugyanis ellazítják a bélfalat, bélrenyheség alakul ki. Hogy ezt megelőzd, igyál naponta legalább nyolc pohár folyadékot, s növeld a rostbevitelt sok gyümölcs, zöldség és teljes kiőrlésű gabonaféle fogyasztásával. Az aszalt gyümölcsök, különösen az aszalt szilva kitűnő természetes hashajtók. A tornázás is segít, mivel megmozgatja az izmokat.
Amikor a magzat már olyan nagy, hogy nyomja az anya gyomrát, további panaszok léphetnek fel. A gyomorsav visszajut a nyelőcsőbe gyomorégést okozva, és az emésztéssel is gondok támadhatnak. Épp ezért kerüld a zsíros ételeket, egyszerre kisebb adagokat fogyassz. Késő este pedig egyáltalán ne egyél. A gyomrot megnyugtató italokat, hideg vizet, gyömbér- vagy borsmentateát fogyassz.
Kívánósság
A terhesség alatt sok nő olyan ételek után sóvárog, melyeket korábban nem szeretett. Arra nincs bizonyíték, hogy ez a szervezet megnövekedett tápanyagszükséglete miatt lenne így, inkább hormonális változások okozhatják. Főként savanyúságot, gyümölcsöt, gyümölcslevet szoktak kívánni. Ritkán előfordul, hogy ehetetlen dolgok, pl. agyag, kréta, szén után sóvárognak - ez veszélyes állapot, mert vérszegénységet, mérgezést okozhat, sőt, a magzat fejlődését is lassíthatja.
Kevesen tudják, de az elhízás is meddőséget okozhat, részben, mivel mindkét nemnél csökkenti a szexuális vágyat. Ugyancsak káros a dohányzás, ami megzavarhatja a női nemi ciklust.
|