Szülés után - több okból is - el kellene intézni a baba iratait -, de villámsebesen. Minek kell utánajárnunk, amikor még szinte magunkhoz sem tértünk a Nagy Kaland után?Hogy csak a leganyagiasabb indokot említsük - a baba irataira minden családtámogatási ellátás igényléséhez szükségünk lesz. De mik is ezek az iratok és hogyan juthatunk hozzájuk?
Az első, legfontosabb dokumentum a baba születési anyakönyvi kivonata. Csak ha ez már a kezünkben van, tudjuk intézni lakcímigazoló- és TAJ-kártyáját - ez a három alapokmány, amire minden további juttatás igényléséhez szükségünk lesz.
Születési anyakönyvi kivonat
A születési anyakönyvi kivonat kiállításához szükséges adatokat még a kórházban felveszik a kismamáktól - ebből a szempontból egyszerűbb dolguk van a kórházban szülő mamáknak, mert az otthon szülőknek a születési anyakönyvi kivonat beszerzése még mindig elég sok bonyodalommal jár. A kész okmányt a hivatal a kórháznak küldi vissza, ahol ritkább esetben még benn tartózkodik a kismama és ekkor maga veheti át a papírt, gyakoribb viszont, hogy vissza kell mennie a kórházba érte, mert ha ott nem csípi el, akkor a kórház visszaküldi a hivatalnak, ők újra kipostázzák a megadott címre, így viszont jóval lasabban érkezik meg a dokumentum. A másik járható út, hogy a születés helye szerint illetékes önkormányzat Anyakönyvi Hivatalában vesszük át, illetve ugyanitt tudunk később hivatalos másolatot készíttetni róla.
Az átvételhez a következő dokumentumokra lesz szükségünk (van, ahol már az adatfelvétel során kérik ezeket, ha megoldható, legyenek velünk a kórházban):
- mindkét szülő személyi igazolványa, személyi számát igazoló okmánya és lakcímigazoló kártyája;
- házassági anyakönyvi kivonat (régebben 30, újabban 300 napnál nem régebbi példány; a házasságkötés helyszínén kérhető másolat róla, akár személyesen, akár postai úton);
- ha nem házasok, akkor apasági nyilatkozat, illetve hajadonsági igazolás.
Ha valamilyen okból nem tudunk személyesen elmenni az anyakönyvi kivonatért, meghatalmazást írhatunk egy megbízottnak, aki intézkedhet helyettünk. A szülőkön kívül azonban mindenkinek - nagyszülők, nagybácsik, nagynénik, egyéb közeli családtagnak is - szükséges a meghatalmazás, és ebben az esetben is kérni fogják a szülők dokumentumait. A meghatalmazást a meghatalmazón kívül két tanúnak is alá kell írnia, személyi igazolványának számát fel kell tüntetnie.
Az újszülött lakcímigazoló-kártyája
A lakcímigazoló-kártyát - a felnőttekéhez hasonlóan - a kerületi vagy települési önkormányzat okmányirodájában válthatjuk ki. Kiváltása kötelező - a gyermek születési anyakönyvi kivonatának eredeti példányára lesz szükségünk hozzá.
Az újszülött TAJ-kártyája
A TAJ-kártyát a lakhely szerint illetékes Megyei Egészségbiztosítási Pénztárnál igényelhetjük. Szükség lesz hozzá az igénylő személyi igazolványára és lakcímkártyájára, anya és apa TAJ-számára, valamint a gyermek születési anyakönyvi kivonatának eredeti példányára.
Az újszülött adóigazolványa
Adóigazolványt az APEH állít ki, külön igényelni nem kell. A gyermek adóazonosító jeléről a Magyar Államkincstár leveléből értesülhetünk, amelyet a Babakötvény kapcsán küldenek ki. |