Ekcéma
2006.11.09. 11:51
Általában igaz, hogy minél fiatalabb az ember, annál egészségesebb. A baba és a kisgyermek bőre azoban érzékenyebb, mint a felnőtteké: vékonyabb, egész kicsi korban még nem működnek a faggyúmirigyek, így szárazabb és védtelenebb is, fogékonyabb a fertőzésekre. A bőrbetegségek, azon belül is az ekcéma esetében nem feltétlenül igaz, hogy a gyerekek egészségesebbek. Az ekcéma az egyik leggyakoribb kiskori bőrbaj, a gyerekek 2-4%-ának nehezíti meg az életét. A kicsik ekcémás bőrtüneteivel feltétlenül orvoshoz kell fordulni, hogy minél simábban és minél korábban búcsút mondhassunk a bajnak, és megelőzzük az állapot romlását, más allergiák, netán későbbi asztma kialakulását.
Az ekcéma a bőr felszínes gyulladása, amely hólyagokat, bőrpírt, duzzanatot, nedvedzést, pörkképződést, hámlást és rendszerint viszketést okoz.
Leggyakoribb okai Az ekcéma közös megjelölése azoknak a viszketéssel járó gyulladásos bőrbetegségeknek, amelyeket leggyakrabban a bőrrel kapcsolatba kerülő anyag vált ki (kontakt-ekcéma). Az ekcémát azonban nemcsak külső anyag válthatja ki, hiszen a babák viszonylag kevés vegyi anyaggal kerülnek kapcsolatban, mégis gyakori náluk a betegség. Kialakulása nagyrészt hajlam kérdése. A bőrre került mindenféle anyag azért a babáknál is közvetlenül irritálhatja a bőrt; illetve allergiás úton, tehát túlérzékenységi reakció miatt is mutatkozhatnak tünetek. A kiváltó anyagok - általába ismételt találkozást követően - hoznak létre allergiás, túlérzékenységi reakciót a bőrben. Az első találkozás alkalmával immunfolyamat indul be az adott anyag ellen, és ez érzékenyíti ("szenzibilizálja") vele szemben a szervezetet. Ha a szervezet újra találkozik az anyaggal, azonnal elindul a folyamat és 10-14 nap múlva megjelennek az első allergiás tünetek. Ezért tapasztaljuk azt, hogy pl. egy új kozmetikum használata nem rögtön, csak néhány nap után vált ki tüneteket. A szervezet a már kialakult allergiát évekig (vagy akár soha) "nem felejti el". Ha a károsító inger hosszú időn át éri a bőrt, idült folyamat jön létre.
Kiváltó anyagok
Az allergének leggyakrabban általánosan használt, közönséges anyagok, így a kisgyermekek közelébe is jut belőlük. Elsőre talán meglepő, miért említjük épp a farmergombokat, ékszereket, bőrszíjakat, a nikkelt és krómot. Tény, hogy a babák inkább a műszálas textíliákkal, pelenkákkal, gyógyszerekkel, antibiotikumokkal, testápolókkal, samponokkal kerülnek kapcsolatba, és nem feledkezhetünk meg a pisis pelenka irritatív hatásáról sem.
Hol jelenik meg? A kéz és a láb krónikus ekcémáját számos, a kéz és láb bőrének gyulladásával és irritációjával járó bőrbetegség okozhatja. A visszatérő irritáció idültté alakíthatja a kontakt ekcémát. A diszhidrózis krónikus betegség, amely a tenyereken és az ujjak oldalsó felszínén, vagy a talpakon viszkető hólyagok megjelenésével jár. A hólyagok gyakran hámlóak, vörösek, nedvedzőek. A diszhidrózis elnevezés "kóros verejtékezést" jelent, de a betegségnek semmi köze a verejtéktermeléshez. Míg a felnőtteken a végtagok bőrét érinti az ekcéma a leginkább, a babáknál az ekcéma kialakulása az arcon kezdődik, de a pelenka alatti területet is bizton említhetjük.
Az ekcéma tünetei az életkorral is változnak. A kiskori bőrgyulladások kezdeti formája a tejkiütés. A csecsemőkori ekcéma a háromhónapos gyerekeknél jelentkezhet először. Először általában az arcbőrön látható a bőrelváltozás, innen terjed a nyakra, a törzsre és a végtagokra. A betegség legkellemetlenebb és a piciket leginkább zavaró velejárója a viszketés, a szülőknek pedig az okoz nehézséget, hogyan vegyék rá csemetéiket, hogy ne tetézzék a bajt azzal, hogy kivakarják. Öt gyermek közül négynél a kamaszkorral a betegség is elmúlhat, de sajnos a rosszabbodás sem kizárt.
|