A csecsemő- és kisgyermekkori asztma
2006.11.06. 21:11
Pontosan mi az asztma és milyen jelei vannak?
Az asztma a légutak gyulladásos betegsége. A gyulladás idült, rohamok közötti időszakokban is fennáll. Akut szakban a hörgők izomzata görcsösen összehúzódik, a hörgők nyálkahártyája megduzzad, nehezen kiköhöghető váladék szaporodik fel.
Mindhárom tényező légúti szűkületet hoz létre, ami a típusos asztmás tünetek: száraz, görcsös köhögés, sípoló, ziháló légzés, kilégzési nehezítettség megjelenéséhez vezet. Sokszor első jelként a fizikai terhelés után fellépő mellkasi fájdalom, szorító érzés, ziháló légzés, köhögés, síráskor, nevetéskor fokozódó tünetek, valamint éjszakai száraz köhögés jelentkezik. Idült gyulladásos szakban a hörgők túlérzékennyé válnak a különböző anyagokkal (allergének, vírusok, baktériumok, egyéb környezeti behatások - dohányzás, szmog) szemben. A gyulladás tartós fennállása a hörgők szöveti felépítésének megváltozásához vezet.
- Egyre több kisgyermek, sőt csecsemő szenved manapság ebben a betegségben. Mi ennek az oka és hogyan védekezhetünk a betegség kialakulása ellen?
Az asztma gyakorisága az utóbbi években mind az iparilag fejlett, mind a fejletlen országokban nő, oka elsősorban a higiénés körülmények, fertőző légúti betegségek megváltozásában, allergének felszaporodásában keresendő. A családban előforduló allergiás betegség a születendő csecsemőknél az asztma kialakulásának lehetőségét növeli. A megelőzésben allergének, dohányzás kerülése, egészséges körülmények megteremtése játszik jelentős szerepet.
- Milyen vizsgálatokon esnek át a gyermekek annak érdekében, hogy kiderítsék asthmásak vagy sem?
Az asztma kórisme felállításában a kórelőzmény részletes, pontos az egész családra kiterjedő kikérdezésének döntő szerepe van. Kiegészítő vizsgálatok elvégzése az asztmához hasonló tüneteket okozó egyéb betegség kizárása szempontjából fontos. Köhögés, nehézlégzés jelentkezhet többek között gégehurutban, idegentest félrenyelésekor, tüdőgyulladásban, visszatérő hörghurutban, hörgőfejlődési rendellenességekben is. Ezek kizárásában leggyakoribb vizsgálatok a mellkas rtg, ultrahang, kontrasztpépes nyeletéses vizsgálat, hörgőtükrözés, szükség esetén még egyéb speciális vizsgálatok is szóbajönnek. Asztma kórisme felállításában légzésfunkciós (4 éves kor felett már biztonsággal végezhető) vizsgálatok mellett az allergiás háttér tisztázása szükséges.
- Az asztmás kis betegek ugyanúgy teljes értékű életet élhetnek, vagy több mindenre kell odafigyelni a hétköznapokban?
Az asztma folyamatos gyulladáscsökkentő kezelést tesz szükségessé. Emellett a betegek életminősége, fizikai aktivitása nem tér el számottevően az azonos korú egészséges társakétól. Az asztmás beteg rendszeresen sportolhat, sőt a versenysportok is megengedhetők. Lehetőség szerint viszont kerülendők az állapotromlást kiváltó tényezők: légúti vírusfertőzések, allergiát okozó tényezők (háziporatka, pollen, lakásban tartott állatok) dohányfüst, tartós futás. Psychés tényezők is jelentősen befolyásolhatják az asztmás rohamok kialakulását ( különböző iskolai stressz helyzetek). Ugyancsak kiváltó szerepe lehet a meteorológiai frontoknak.
- Sokan mondják, hogy az asztmában szenvedőknek jót tesz a hegyi (magaslati) levegő, illetve a tenger sós levegője, ám vannak, akik a sóbarlangok látogatását tartják a legjobb kúrának. Ezen lehetőségek közül melyik a legeredményesebb?
A tengerparti vagy magaslati levegő, sóbarlang minden esetben csak a gyógyszeres kezelés kiegészítéseként jöhet szóba. Tengerpart elsősorban allergiás betegek (kiemelkedően jó hatású parlagfű allergiásoknál), sóbarlang főleg a nagymennyiségű váladékképződéssel járó betegségekben (hörghurut, arcüreggyulladás) ajánlható.
- A csecsemő- illetve kisgyermekkori asthmát ki lehet nőni?
Az első életévben jelentkező "asztmás" tünetek egyrésze iskoláskorra megszűnik. Az enyhe asztmások kb. 70%-a felnőttkorra "kinövi" a betegségét. A gyermekkorban is súlyos rohamokat produkáló asztmás nagy valószínűséggel felnőttkorban is súlyos asztmás lesz. A gyermekkori asztma sikeres kezelése esetén a tartós gyulladáscsökkentő alkalmazása néhány év alatt befejezhető, szükség esetén a kezelés fenntartása mellett a gyermek társaival azonos minőségű életet élhet. Minden esetben fontos, hogy a gyermek és a szülő pontos kezelési tervvel rendelkezzék, rendszeres ellenőrző vizsgálaton vegyen részt, és ahol lehetőség van rá, rendszeres betegoktatásban részesüljön.
|