Kullancsveszély és napégés
2006.11.06. 21:09
Vegyük sorba a szezonban előforduló betegségeket: kullancsveszély, nap okozta betegségek (bőrbetegségek, leégés, napszúrás...), fertőző betegségek (ételmérgezések, szalmonella, vírusfertőzések...), víz okozta betegségek (középfülgyulladás, fertőzés, fulladás...), kerti sérülések, rovarcsípések.
Kullancsveszély
A tavaszi virágzással, rügyezéssel együtt érkeznek a nem kívánatos élősködők, a kullancsok. Főleg a lombos erdőkben, bokros, füves területeken, de városi parkokban, kertekben is előfordulnak.
Világszerte kb. 300 betegséget ismerünk, melyeket fertőzött kullancsok terjesztenek, s ennek csak töredéke veszélyes az emberre, de az a kevés igen súlyos következményekkel járhat. Nálunk a vírusos agyhártyagyulladás (kullancsencephalitis) és a baktérium okozta Lyme-kór fordul elő nagyobb számban.
A vírusos agyhártyagyulladás sűrűbben fordul elő az ország délnyugati, nyugati és északi területein. Minden ezredik kullancs hordozza a megbetegítő vírust. Azonban a vírus ellen tudunk védekezni. A vírusos agyhártyagyulladás elleni oltást már 1 éves kortól lehet kérni. A vakcinát a háziorvos térítésköteles vényen felírhatja. Magyarországon 2004-ben 76 kullancs által okozott vírusos agyvelőgyulladás fordult elő, és ez a szám 2005-ben sem csökkent lényegesen, pedig hatásosan megelőzhető betegségről van szó. A leggyakoribb kullancs által terjesztett betegség a Lyme-kór. Első tünetként általában a csípés körüli kb. 5-6 cm-es, ovális alakú, fájdalmatlan bőrpír jelentkezik, ezt nevezik Lyme-foltnak. A foltok száma az 50-et is elérheti a góc szaporodásával. A kezdeti tüneteket később fejfájás, fáradtság, láz, idegrendszeri elváltozások, izomfájdalmak követhetik.
Kezdeti stádiumban antibiotikummal gyógyítható a betegség, de ha nem fordulunk időben orvoshoz, akkor szövődmények is előfordulhatnak. A Lyme-kórra nincs jelenleg oltóanyag. Fontos, hogy a kullancscsípések ellen rovarirtószerekkel védekezzünk!
Amennyiben a kullancs már bennünk van, akkor minél előbb távolítsuk el. A kullancs időben történő eltávolításával valamennyi kullancs terjesztette betegség eredményesen megelőzhető.
A legkönnyebben egy minden háztartásban található finom csipesszel szabadulhatunk meg tőle. Fogjuk meg a potrohát - minél közelebb a bőrhöz - és finoman, egyenletesen húzzuk. Ha a feje beszakad a bőrbe, ne ijedjünk meg. A bennmaradt fej egy-két hét alatt idegen testként kilökődik. Ne próbálkozzunk a fejrészek kiszedegetésével, mert ennek általában gennyes felülfertőződés a következménye.
A kullancscsípés helyét legalább két hónapig tanácsos figyelemmel kísérni!
A napsugarak igen fontosak a csontok, izmok és az immunrendszer működése szempontjából alapvető D-vitamin képződésében. Azonban a napsugarak károsak is lehetnek, ha nem vigyázunk!
Az egyik leggyakoribb nap okozta betegségek közé tartozik a napégés, leégés.
Legfontosabb a megelőzés! Nemcsak a napégés okozta fájdalom miatt, hanem azért is, mert a napégés növeli a bőrrák későbbi kialakulásának kockázatát, a gyermekkorban történő leégés jelentősen megnöveli a melanoma (A melanoma a leginkább rosszindulatú bőrrák, de az egyéb rákos betegségek között is a legveszélyesebbek közé tartozik.) felnőttkori kialakulásának lehetőségét! A gyermek bőre sokkal vékonyabb, érzékenyebb. Fokozottabban kell figyelni a világosbőrű, szőke vagy vöröshajú gyermekekre. Ezért napozásnál minden esetben használjunk megfelelő faktorú naptejet, mely a gyermeknél min. 15-20 faktoros legyen. A bőrüket napozás előtt kb. fél órával kenjük be, mert a naptejnek ennyi idő kell, hogy felszívódjon és kifejtse hatását.
Azonban 11-15 óra között nem ajánlatos a napon lenni, ugyanis ilyenkor a legerősebb a károsító napsugarak hatása. Ha napon is kényszerülünk lenni, akkor a gyermeken legyen egy vékony sapka, vagy vászonkendő, olyan szellős fehér ruha, mely takarja a karját, lábát. Ha bekövetkezett a leégés, akkor a napégetett bőrfelületet azonnal kezdjük el hűteni és utána kenjük be bőrnyugtató krémmel. Ha a leégés mértéke a teljes testfelület 5%-át meghaladja (ez kb. egy karnyi, vagy egy lábnyi felület), vagy a leégett bőrfelület hólyagos, akkor forduljunk orvoshoz.
Napszúrás
Ha gyermekünk túl sokáig tartózkodik a napon, könnyen napszúrást kaphat. A napszúrásnál vérbőség, vizenyő alakul ki az agyban, amit fejfájás, szédülés, hányinger, hányás és láz kísér. Ha bekövetkezett a baj, egy hűvös, sötét szobában fektessük le a picit, kapjon bőséges, kicsit lehűtött folyadékot, borogassuk testét. A bő folyadékpótlás a nyár egészére érvényes. A gyerekek sokszor belefeledkeznek a játékba, nem foglalkoznak azzal, hogy szomjasak. Nagy kánikulában az egyébként csak anyatejjel táplált csecsemőket is kínáljuk meg lehűtött, forralt vízzel vagy gyakrabban kell őket szoptatni. Az anyatej mindig alkalmazkodik a baba igényeihez, most inkább szomjoltó szerepe van. A folyadékpótláson kívül figyeljünk még arra, hogy a gyermeken legyen vékony ruházat, lehetőleg fehér (sapka, szellős ruha).
Utazó patika
Fontos! Ha a gyermek folyamatosan szed valamilyen gyógyszert, vitamint, azok mindenféleképpen elsőként kerüljenek be az utazó patikába. Ha a kicsi teljesen egészséges, és egyébként nem szed rendszeresen gyógyszert, akkor is szüksége lehet az alábbi gyógyszerekre:
- fájdalomcsillapító - lázcsillapító - hányáscsillapító - görcsoldó - székletfogó - allergiaellenes gyógyszer - általános gyulladáscsökkentő - sebtapasz, sebhintőpor - orrcsepp, orrspray - köptető - fertőtlenítő hatású kenőcs - viszketés elleni kenőcs - gyulladáscsökkentő kenőcs - herpesz elleni kenőcs - hőmérő - szemcsepp - szúnyogriasztó - napozókrém
|