Víz okozta betegségek
2006.11.06. 21:07
A strandokon megszámlálhatatlan kórokozó hemzseg a vízben, melyet minden fürdőző akaratlanul visz be a fürdővízbe testén. A fürdőzők testnyílásaiból, váladékából, bőréről és nyálkahártyáiról gombák, baktériumok, vírusok és paraziták jutnak a vízbe, melyek egy része ártalmatlan, azonban vannak, melyek betegséget okozhatnak.
A strand legnagyobb veszélyforrása - meglepő - a gyermekmedence, ugyanis itt a gyermekek miatt melegebb a víz, és köztudott, hogy a melegben a baktériumok és kórokozók is gyorsabban szaporodnak. Ezenkívül a szabályokat figyelmen kívül hagyva mindig látunk a medencében egy-két kósza felnőttet, aki hacsak a lábát is, de beledugja a vízbe. És ugye az egészen picik is beleeresztik testnedveiket a medence vizébe. Ezek mind segítik a kórokozók számának növekedését.
A középfülgyulladás a gyermekeket veszélyezteti a strandon: lenyelik a nem túl tiszta vizet, így fertőződhet az orrgarati mandulájuk, s ez vezethet a középfülgyulladás kialakulásához. Hároméves korig ez az egyik leggyakoribb betegség.
A víz okozta fertőzések lehetnek bakteriálisak, gombafertőzések, virálisak.
Leggyakrabban a bakteriális fertőzések fordulnak elő (E.coli baktérium). Vírusos eredetű a fertőző májgyulladás A típusa, gombafertőzést meg leggyakrabban a Candida albicans okoz. Kivéve a gombás fertőzéseket a tünetek minden esetben hányás, hasmenés és láz lehetnek, más-más intenzitásban.
Vízzel kapcsolatos balesetekről sajnos minden nyáron hallunk a médiában, olvasunk a sajtóban. Azt hisszük, hogy ez a mi gyermekünkkel, vagy a szűkebb környezetünkben nem fordulhat elő, pedig pillanatok alatt bekövetkezhet a tragédia. A szülők, felnőttek felelőssége megkérdőjelezhetetlen egy ilyen esetben.
Fontos, ha vízpartra megyünk, a gyermek soha ne legyen felügyelet nélkül. Ha egy megoldás van rá, már csecsemőkorban taníttassuk úszni a picit, ez a vízzel kötött barátság csak a hasznára válhat. Ha beengedjük a vízbe – természetesen legyünk ott mellette – legyen rajta mentőmellény vagy bármi, ami fenntartja a vízen. Soha ne engedjük a gyereket hirtelen a vízbe. Először a vízpart szélén mossuk le felforrósodott testét és fokozatosan szoktassuk a vízhez.
A zsúfolt strandokon a nagyon piciket ne vigyük be a vízbe, még a gyermekmedencébe sem, mivel az 1-2 évvel idősebb társai már máshogy élvezik a lubickolást, mint ők, ugrálnak, intenzívebben játszanak, millió veszélynek tesszük ki az apróságokat. Amíg picik, legyenek mellettünk, vagy kint a kertben saját kis medencéjükben, ahol nincsenek veszélyeztető tényezők.
|