24. hét
2006.11.06. 16:30
A méhfenék már a köldök fölé ért. Már jól érezhetők a magzati mozgások, azt is tudja biztosan, mikor van ébren, és mikor alszik a kicsi.
Fontos, hogy ismerje a koraszülés jeleit. A koraszülés gyakoribb nyáron, ezért egyes vélemények szerint a kiszáradás okozza. Igyon tehát minél több vizet!
Ha az alábbiak közül bármelyiket tapasztalja, keresse fel orvosát:
* Óránként 5-nél több méhösszehúzódás vagy görcs
* Élénkpiros vérzés a hüvelyből
* Az arc vagy a kezek duzzanata, ami a preeklampszia jele
* Fájdalom vizelés közben, ez húgyúti, hólyag- vagy vesefertőzésre utalhat
* Éles vagy tartós gyomorfájdalom (a preeklampszia jele)
* Heveny vagy folyamatos hányás (a preeklampszia jele)
* Hirtelen tiszta, vízszerű folyadék ürülése a vaginából
* Tompa derékfájdalom
* Erős nyomás a kismedencében.
Baba:
A kicsi már majdnem teljesen kialakult, most kezd lerakódni testében a barna zsír, aminek célja a hőmegtartás. Az újszülöttnek híresen rossz a hőszabályozási készsége, ami különösen a koraszülött babáknál jelenthet problémát.
Az ilyenkor született babáknak, ha különleges ellátásban részesülnek, van esélyük a túlélésre. Minden bizonnyal több hétre az intenzív osztályra kerülnek, és körülbelül addig maradnak ott, amikor meg kellett volna születniük.
A koraszülött babák fő problémája a tüdő fejletlensége. Ha elég korán észreveszik a koraszülést, adhatnak Betamethasone injekciót a tüdő fejlődésének elősegítésére.
A baba most kb. 600 gramm és 30 centi.
Ikertippek:
Ha ultrahangos vizsgálat során megállapítják, hogy a méhnyak kevesebb, mint 2,5 centi, valószínűleg feküdnie kell, hogy a koraszülést el lehessen kerülni. A méh nagysága négyes ikrekkel akár 40 centiméter is lehet.
|